Savonlinnan seurakunnan verkkosivut uudistuvat viikolla 21
Suomen ev.lut. kirkon seurakuntien sivustojen pohjana toimii niiden tarpeisiin räätälöity verkkosivuston julkaisujärjestelmä Lukkari. Vuosien 2026–2027 aikana liki 330 seurakuntaa rakentaa uudet verkkosivustonsa WordPress-alustalle.
Lukkari on ollut käytössä jo vuodesta 2014 asti ja sitä käyttävät tällä hetkellä lähes kaikki Suomen seurakunnat. Seurakuntien Lukkari-sivustoilla on parhaimmillaan reilut kaksi miljoonaa käyntiä kuukaudessa. Savonlinnan seurakunnan verkkosivuilla käyntejä on vuodessa noin 200 000. Verkkosivu-uudistuksen myötä Lukkarin alustaksi vaihtuu WordPress, joka on nykyaikainen ja ketterästi kehitettävä. Alustan vaihdos turvaa Lukkarin teknisten ratkaisujen kestävyyden pitkälle tulevaisuuteen. Myös Lukkarin viestinnän tyyliä ja tapaa on samalla uudistettu. ”Kyseessä on tiettävästi yksi Suomen suurimmista WordPress-hankkeista”, kertoo hankkeen projektipäällikkö Aku Sonninen Kirkkohallituksesta. Uudistettavan Lukkarin järjestelmätoimittaja on Poutapilvi Web Design.
Uuden julkaisujärjestelmän kehitystyö on tehty tiiviissä yhteistyössä seurakuntien kanssa. Savonlinnan seurakunnan tiedotuksen työntekijät ovat olleet mukana Lukkarin yhteistyöryhmässä vuodesta 2024 asti ja seurakunnassamme siirrytään uuteen Lukkariin ensimmäisen käyttöönottoryhmän mukana.
Savonlinnanseurakunta.fi -sivuston ulkoasu muuttuu uudistuksen myötä, mutta sivujen sisältö pysyy pääosin samana. Myös valikkorakenteeseen tulee muutoksia. Suosituimmille sivuille pääsee kuitenkin siirtymään nopeasti ja helposti etusivulta löytyvien oikopolkujen kautta.
Sivuston arvioitu julkaisuajankohta on 21.5.2026. Sivuston uudistuksesta voi antaa palautetta etusivulta löytyvän linkin kautta.
Huom: Valikkorakenteen muutosten takia yksittäisten sivujen osoitteet voivat muuttua ja tästä syystä käyttäjän kirjanmerkkeihin tallennetut linkit eivät välttämättä toimi uudistuksen jälkeen. Suosituimmille sivuille pääsee nopeasti etusivun oikopolkujen kautta.